Blog na temat psychoterapii i nie tylko

<< menu bloga

28 października 2015
PSYcholog, PSYchiatra, PSYchoterapeuta
-(nie) jeden pies

 

Osoba działająca w innej branży niż elektroniczna może mieć trudności z odróżnieniem elektryka, elektronika i elektromechanika. W dobie coraz węższych specjalizacji czasem ciężko się połapać jakiego specjalisty szukamy. Wielu dzieciom, z którymi prowadzę warsztaty zawód psychologa kojarzy się z psami i osobą nimi się zajmującą- z racji podobieństwa nazwy w języku polskim. Skąd te wszystkie „psy” w nazwach związanych z psychiką? Otóż w języku greckim „psyche” (ψυχή) oznaczało duszę, grecki znak ψ - „psi” kojarzony jest z psychiką.

Wprawdzie dorośli wiedzą, że Ci wszyscy psycho-…. zajmują się ludzką psychiką ale nie każdy odróżnia specjalistów w tej dziedzinie. A kiedy szukamy właściwej formy pomocy zaczyna to być istotne. A zatem krótki przegląd po zawodach:

 

Psychiatra- to lekarz, który ukończył medycynę i specjalizację z psychiatrii. Tylko on zajmuje się leczeniem farmakologicznym – diagnozuje zaburzenia psychiczne i przepisuje odpowiednie leki, udziela wsparcia. Lekarz psychiatra może też zostać psychoterapeutą jeśli ukończy kolejne studia z tego zakresu i wówczas może prowadzić psychoterapię. Jeśli lekarz prowadzi psychoterapię, najlepiej żeby leczeniem farmakologicznym zajmował się wówczas inny psychiatra- ponieważ są to różne role.

Kiedy do psychiatry: w przypadkach ciężkiej depresji, ryzyku samobójstwa, zaburzeniach afektywno-dwubiegunowych, epizodach schizofrenii, bardzo nasilonych stanach lękowych czy zachowaniach obsesyjno- kompusyjnych, zawsze wtedy, gdy objawy znacząco ograniczją codziennie funkcjonowanie. Wówczas leczenie farmakologiczne pozwala na odzyskanie podstawowej równowagi.  Leczenie przebiega najskuteczniej w połączeniu z psychoterapią.

 

Psycholog- osoba, która ukończyła magisterskie studia z psychologii. Nie jest lekarzem, nie przepisuje leków. Psychologia to dość szeroka gałąź nauki, studenci wybierają specjalność np. kliniczną, pracy, edukacji. A zatem psychologów można spotkać w firmach, w działach rekrutacji i zasobów ludzkich, w szkołach, szpitalach, poradniach, sądach. Specjalista rekrutacji nie będzie specjalistą od pomocy w trudnościach wychowawczych dzieci, czy kryzysie emocjonalnym. Ze strony psychologa możemy oczekiwać diagnozy w konkretnym obszarze (np. psycholog transportu ocenia szybkość reakcji potencjalnego kierowcy)  lub konsultacji/porady. Ukończenie psychologii nie jest równoznaczne z umiejętnością prowadzenia psychoterapii.

Kiedy do psychologa: Kiedy potrzebujemy porady, konsultacji, bieżącego wsparcia lub diagnozy (np. funkcjonowania poznawczego dziecka uzyskamy w poradni psychologiczno-pedagogicznej).

 

Psychoterapeuta- osoba, która prowadzi psychoterapię. Zajmuje się leczeniem poprzez metody psychologiczne i kontakt z klientem. W wąskim ujęciu zajmuje się leczeniem zaburzeń psychicznych i zaburzeń osobowości, w szerszym ujęciu, zajmuje się pomaganiem osobom doświadczającym różnych trudności, cierpienia psychicznego, które niekoniecznie spełniają kryteria choroby. Posiada wykształcenie magisterskie, często psychologiczne, choć nie jest to konieczne i ukończyła co najmniej II rok studiów z zakresu psychoterapii. Jeśli ma za sobą kilka lat praktyki psychoterapeutycznej może ubiegać się o certyfikat psychoterapeuty. Psychoterapeuci mogą pracować w różnych nurtach (podejściach).

Kiedy do psychoterapeuty:  kiedy zależy nam na zlikwidowaniu przyczyny naszego cierpienia, dyskomfortu, na zbudowaniu zdrowszych wzorców reagowania, myślenia,  odczuwania, zdobyciu i rozwijaniu umiejętności budowania zdrowych relacji

w zaburzeniach osobowości, lękowych, depresyjnych, psychotycznych, obsesyjno- komulsyjnych, kryzysie i innych.

 

 

 

 

790 682 681