Blog na temat psychoterapii i nie tylko

<< menu bloga

29 grudnia 2015
Sześć mitów na temat stresu

Sześć mitów na temat stresu.

Odczarowanie ich pozwala zrozumieć nasze problemy a potem podjąć odpowiednie kroki:

Mit 1 Wszyscy przeżywają taki sam stres

Całkowicie błędne. Stres jest inny dla każdego z nas. To co jest stresujące dla jednej osoby, może nie być stresujące dla innej: każdy z nas reaguje na stres w całkiem inny sposób.

Mit 2 Stres jest zawsze szkodliwy

Zgodnie z tym poglądem brak stresu czyni nas szczęśliwymi i zdrowymi. Nieprawda. Stres jest dla kondycji człowieka tym czym nacisk smyczka na struny skrzypiec: zbyt słaby powoduje, że muzyka jest zgrzytliwa i niewyraźna, zbyt mocny powoduje, że  dźwięk jest przeraźliwy, może też zerwać strunę. Stres może zarówno  nadawać życiu smak, jak i być śmiertelnie groźny. To zależy od tego, w jaki sposób sobie z nim radzimy. Poradzenie sobie ze stresem czyni nas produktywnymi i szczęśliwymi, nieradzenie sobie z nim wywołuje szkody a nawet zabija nas.

Mit 3: Stres  jest wszędzie, więc nie można nic z nim zrobić

To nie tak. Możesz tak zaplanować swoje życie aby stres nie przeciążył Cię. Efektywne planowanie to ustalenie priorytetów, zajmowanie się najpierw prostymi problemami, rozwiązywanie ich, a potem przejście do bardziej złożonych trudności. Kiedy nie radzisz sobie ze stresem, ciężko jest szeregować ważność spraw. Wszystkie problemy wydają się równie istotne, a stres wydaje się wszechobecny.

Mit 4: Najbardziej popularne techniki radzenia sobie ze stresem są najskuteczniejsze.

Znów, nie. Uniwersalne, skuteczne metody redukcji stresu nie istnieją. Różnimy się, nasze życie, nasza sytuacja, nasze reakcje są odmienne. Tylko indywidualnie dobrane programy przynoszą efekty.

Mit 5: Brak objawów - brak stresu.

Nieobecność oznak stresu nie jest równoznaczna z jego brakiem. Tak naprawdę maskowanie objawów lekami może pozbawić Cię sygnałów, które informują Cię, że jesteś przeciążony.

Mit 6: Tylko poważne objawy stresu wymagają naszej uwagi

To przekonanie zakłada, że „drobne” oznaki stresu, takie jak bóle głowy, nadkwaśność żołądka mogą być bezpiecznie ignorowane.  Mniejsze oznaki stresu są wczesnymi sygnałami ostrzegawczymi, że życie wymyka się spod kontroli i czas zająć się sposobami w jakie sobie radzisz ze stresem

 

Na podstawie  "The Stress Solution" by Lyle H. Miller, PhD, and Alma Dell Smith, PhD.

 

 

 

 
 

 

790 682 681